ثبت برند مواد غذایی

ثبت برند مواد غذایی

انواع مواد غذایی به طور مستقیم با سلامت انسان ها در ارتباط هستند. اکثر افراد برای خرید یا انتخاب مواد غذایی مورد نظر خود به دنبال برندی هستند تا بتوانند به آن اطمینان کنند. بنابراین هیچ کارخانه ای بدون برند نمی تواند محصولاتش را وارد بازار کند و به فروش برساند. شرکت های مواد غذایی پس از اخذ مجوزهای لازم باید ثبت شرکت و پس از آن ثبت برند انجام دهند و مدیران قانونی شرکت که شرایط لازم را دارا باشند تعیین کنند.

در زمینه مواد غذایی افراد بی شماری هستند که به دنبال کالای بدون برچسب و بی نام و نشان نیستند و معروفیت کالا که در نتیجه برند آن هست برای آنها حائز اهمیت می باشد.

در کل ایران و برای ثبت هر نوع علامت و ثبت برند باید به اداره مالکیت صنعتی که وابسته به اداره مالکیت معنوی جهانی یا wipo وایپو هست مراجعه شود. در هر نقطه ای از ایران که بخواهید ثبت برند انجام دهید باید به این اداره مراجعه کنید زیرا در شهرهای دیگر نمایندگی ندارد.

ثبت برند در حوزه موادغذایی از این قاعده مستثنی نیست و در همین اداره و در طبقات مرتبط با مواد غذایی ثبت برند انجام می شود.

از آنجایی که این محصولات با سلامت مردم سر و کار دارند حتما باید مجوزهای بهداشتی تهیه شود و این تاییدیه ها معمولا از وزارت بهداشت معاونت غذا و دارو صادر می شود.

ممکن هست مواد غذایی جز محصولات کشاورزی باشند که در این صورت باید از جهاد کشاورزی تائیدیه برای محصولاتی مانند پسته، زعفران، حبوبات و سایر محصولات مرتبط گرفته شود.

تولیدکنندگان محصولات گوشتی و پروتئینی هم باید از سازمان دامپروری کشور مجوز دریافت کنند. برای ثبت انواع برند شما نیاز به مجوز از سازمان های مرتبط دارید که این قائده در رابطه با مواد غذایی نیز صدق می کند.

پیش از ثبت انواع مواد غذایی باید طبقه مربوطه بررسی شود که مشابهت نداشته باشد و بهتر هست که در کنار ثبت نام علامتی هم در کنار نام برای ایجاد تمایز ارائه و ثبت کنید.

مانند سایر موارد ثبت برند اینبار هم به صورت حقیقی و حقوقی انجام می شود.

پس از تکمیل اظهارنامه درخواستی در دو نسخه، سایر مدارک به شرح زیر می باشد:

مدارک ثبت برند به صورت حقیقی

کپی شناسنامه متقاضی

کپی کارت ملی مقاضی

در صورتی که نام لاتین باشد ارائه کپی کارت بازرگانی

در صورتی که کار به صورت وکالتی انجام شود کپی وکالتنامه وکیل

ارائه حداقل ۳ تا ۱۰ نمونه علامت تجاری در ابعاد ۱۰ در ۱۰

ارائه مدارک و مجوزات مربوط به نوع فعالیت

مدارک ثبت برند به صورت حقوقی

کپی از آخرین روزنامه تاسیس، هر نوع تغییرات و آگهی تاسیس

کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضا

کپی از مجوزهای اخذ شده مانند جواز تاسیس، مجوز بهداشت و پروانه بهره برداری

کپی کارت بازرگانی به نام مدیرعامل و یا شرکت (در صورتی که نام لاتین باشد)

مهر شرکت

در صورتی که کار به صورت وکالتی انجام شود کپی وکالتنامه وکیل

ارائه حداقل ۳ تا ۱۰ نمونه علامت تجاری در ابعاد ۱۰ در ۱۰

برندهای مواد غذایی بهتر هست به صورت جهانی هم همزمان ثبت شوند چون بالاترین میزان ثبت در جهان و کشور ایران به صورت بین المللی را موادغذایی دارا می باشد به این دلیل پیشنهاد می شود که به صورت جهانی ثبت را انجام دهید که پس از کسب توفیق در برند سازی زمانی که کار صادرات به سایر کشورها را بخواهید انجام دهید باید ثبت جهانی را انجام داده باشید و همین طور پیشنهاد می شود برای این چشم انداز در علامت خود از المان های لاتین استفاده کنید تا در برندسازی شما موثر واقع شود.

ثبت برند بصورت بین المللی با استفاده از قوانین بین المللی درج شده در توافقنامه مادرید و در شرکت ثبت جهانی برند WIPO انجام می شود. برای ثبت به صورت جهانی ابتدا شما نیازمند ثبت برند در کشور ایران و در اداره مالیکت معنوی هستید و پس از آن می توانید تقاضانامه را تکمیل کنید و همانطور که توضیح داده شد، بهتر هست که نام و علامت را در قالب یک تقاضانامه ارائه دهید.

در پایان فراموش نشود به جهت برندسازی بهتر در زمینه مواد غدایی حتما از اسامی لاتین استفاده کنید تا به صورت جهانی در برند شما اثرگذاری بهتری اتفاق بیافتد.

 

 

 

 

 

 

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

We keep your data private and share your data only with third parties that make this service possible. Read our Privacy Policy.

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *