ثبت برند و ثبت علامت تجاری چیست؟

ثبت برند و ثبت علامت تجاری چیست؟

ثبت علامت یا نشان تجاری یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالا و خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را متمایز کند و نام تجاری یعنی اسم و یا عنوانی که معرف و مشخص کننده  شخص حقیقی و حقوقی باشد.

از طرفی دیگر می توان گفت تفاوت نام تجاری و ثبت علامت یا نشان تجاری در این است که ثبت تجارتی مربوط است به شناسایی کالا وخدمات اشخاص حقیقی وحقوقی در صورتی که نام تجاری معرف و مشخص کننده شخص حقیقی و حقوقی است و مربوط به شهرت و شناسایی اشخاص می باشد که تحت آن نام خود را معرفی می کنند.

نام تجاری، اسم بنگاه تجاری یا فعالیت تجاری است، حال آنکه علامت تجاری این محصولات و خدمات یک شرکت را از محصولات یا خدمات رقبا متمایز می کند. همچنین میان علامت تجارتی و نام تجاری از نظر هدف نیز تفاوت اساسی وجود.

هدف نام تجاری شناساندن بنگاه، موسسه یا فعالیت تجارتی است در حالی که هدف علامت تجاری معرفی کالاها و خدمات خاص می باشد.

البته علی رغم تفاوت فوق، ممکن است در برخی موارد، نام تجاری یک موسسه، علامت تجاری آن نیز باشد و این دو عنوان با یکدیگر جمع شوند. همچنین یک موسسه تجارتی دارای یک نام تجارتی است در حالی که ممکن است همین موسسه، دارای علائم تجارتی متعدد باشد و برای کالاهای مختلف خود از این علائم تجارتی استفاده کند. به طور کلی، نام تجاری عبارت است از اسم یا نشانه ای که بنگاه تجارتی را مشخص می کند. به عبارت دیگر شرکت ها علاوه بر دارا بودن علائم تجاری که کالاها و خدمات آنها را از رقبا متمایز می سازد می توانند دارای نام تجاری نیز باشند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

We keep your data private and share your data only with third parties that make this service possible. Read our Privacy Policy.

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *