مهمترین نکات ثبت شرکت

مهمترین نکات ثبت شرکت

ما قصد داریم در این بلاگ به زبان ساده و اختصار آموزشی داشته باشیم برای چگونگی ثبت شرکت و همچنین فرایند قانونی تبدیل آن از سهامی عام به خاص یا بالعکس.

 

  • توصیه می شود با ما تا پایان این مقاله همگام باشید که یادبگیریم برای ثبت شرکت چگونه عمل کنیم تا در آینده به مشکل برنخوریم.

 

گام اول:شرکت چیستـ؟

شراکتی بین ۲ یا چند نفر که به صورت قانونی ثبت شده باشد که هرکدام از شرکا به نسبت سهم خود در سود آن سهیم هستند.

 

 

گام دوم:مزیت ثبت شرکت

داشتن یک شرکت می تواند برایتان اعتبار کسب کند تا بتوانید با شرکت‌های بزرگ قرارداد ببندید‍،وام دریافت کنید و یا مجوزهای لازم را برای انواع فعالیت تجاری دریافت کنید.

 

 

گام سوم:موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت نشان دهنده تخصص شرکت می باشد.نوشتن موضوع فعالیت کاری تخصصی است،برخی از افراد موضوعی برای فعالیت خود در نظر می گیرند که با قوانین مغایرت دارد و نیاز به اخذ مجوز پیش از ثبت دارد یا اینکه موضوع محدودی نوشته می شود،این در صورتی است که کارشناسان مجرب هلدینگ ثبتی و حقوقی آفریقا به شما کمک خواهند کرد موضوعی جامع که در عین حال مشکلی برای شما ایجاد نکند انتخاب کنید.

 

 

گام چهارم:سرمایه شرکت

سرمایه شرکت نشان دهنده قدرت مالی و اعتباری شرکت شماست.بسیاری از مردم تصور می کنند که با حداقل سرمایه (۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال) می توانند شرکت ثبت کنند اما این قانون برای سال ۱۳۴۷ است که متاسفانه بروز رسانی نشده است.برای اینکه در آینده دچار مشکل نشوید باید سرمایه شرکت با موضوع تناسب داشته باشد.

 

 

گام پنجم:تعیین سمت و حق امضا

در تعریف شرکا همانطور که گفتیم ۲ یا چند نفری را گویند که با ۱ هدف خاص دورهم جمع شده اند تشکیل شرکت می دهند.سمت ها می تواند شامل اعضای هیت مدیره،مدیرعامل و رییس هیات مدیره می باشد.در تعیین حق امضا منظور این است که چه کسی می تواند چک،سفته و قراردادها را امضا کند.

 

 

گام ششم:تعیین محل فعالیت شرکت

محل فعالیت شرکت می بایست مشخص باشد و با واقعیت منافاتی نداشته باشد،نام شرکت باید از اسامی خاص انتخاب گردد و سه بخشی باشد.

 

 

گام هفتم:فرآند و زمان ثبت شرکت

۱.تکمیل مدارک اولیه(کپی شناسنامه و کارت ملی)

۲.گرفتن گواهی سو پیشینه(توسط خود شخص گرفته می شود)

۳.ثبت نام در سایت و تنظیم اوراق ثبتی

۴.تعیین نام

۵.پست اوراق

۶.بررسی کارشناس

در صورت عدم تغییر اوراق و مدارک ثبتی و برگشت از اداره ثبت مجدادا پروسه فوق تکرار می گردد.معمولا اگر شخص خود این کار را انجام دهد طبق آمار ۳ الی ۴ بار این فرآیند طی می گردد که هر بار ۳۰ روز زمان از دست می دهد یعنی به طور میانگین ۳ الی ۴ ماه در صورتی که این فرآیند سند در هلدینگ ثبتی حقوقی آفریقا طی شود زمان تحلیل می یابد ضمن اینکه نیاز به رفت آمد به اداره پست ،در صف ایستادن در اداره ثبت و ساعت‌های در اینترنت وقت صرف کردن را نخواهد داشت به جز صرف نظر از زمان زیاد سپردن این کار به متخصص خودش یعنی ثبت آفریقا می تواند این مزایا را هم داشته باشد که ما کوتاهترین مسیر را طی کرده و تمام موارد حقوقی که برای شرکت شما مفید می باشد به صورت تخصصی در ثبت شرکت رعایت کنیم،همچنین می توانید مطمئن باشید که بعدا پرونده شما در هلدینگ آفریقا موجود بوده و هر گونه تغییر اعم از تغییر آدرس٫تغییر اعضا،تغییر درصد سهام ها،تغییر سمت و حق امضا و انحلال به راحتی و بدون هیچگونه اختلاف وقتی انجام می شود(کارشناسان ما به طور ۲۴ ساعته می توانند شما را راهنمایی کرده و مشاوره های لازم را به صورت حرفه ای و کاملا رایگان ارائه کنند.

 

 

گام هشتم:انجام امور لازم بعد از ثبت شرکت

ابتدا باید نسبت به اخذ دفاتر پلمپ مالیاتی اقدام شود که این دفاتر سالیانه اخذ می شود و درآمدها و هزینه های ۱ سال شرکت در آن ثبت می گردد.اخذ کد اقتصادی و تعیین حوزه مالیاتی که باید نسبت به اخذ منحصر به فرد که اداره مالیاتی مربوطه صادر می کند اقدام گردد.هر ساله پس از پایان سال مالیاتی تا پایان ۳۱ تیر سال بعد فرصت داریم تا نسبت به اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایید.به این اظهارنامه از روی دفاتر پلمپ مالیاتی تنظیم خواهد شد.کارشناسان مجرب هلدینگ آفریقا به صورت ۲۴ ساعته حتی در روزهای تعطیل آماده مشاوره و پاسخ گویی به سوالات شما می باشند.

 

شرایط تبدیل سهامی خاص به عام

برای تبدیل یک شرکت خاص به عام با افزایش سرمایه،کاملا بستگی به صلاحدید ثبت دارد به طوریکه شرکت با افزایش سرمایه یک سهام جدید به وجود بیاورد و بعد از آن سهام را برای پذیرش نویسی ارایه کند آنوقت مرجع ثبت شرکت‌های در این مورد بعد از اینکه تقاضا و مدارک مربوطه به تبدیل را دریافت کرد آن ها را با مقررات قانون تطبیق می دهد و در صورتی که شرکت بتواند با افزایش سرمایه از طریق پذیرش نویسی عمومی به سهامی عام تبدیل گردد اجازه پذیرش نویسی سهام را صادر خواهند کرد.

 

 

تبدیل سهامی عام به خاص

لایحه اصلاح قانون تجارت درباره تبدیل شرکت سهامی عام به خاص بیانیه ای ندارد.از این رو این سکوت را نمی توان برداشت به آسان گرفتن قانون برای این تبدیل دانست بلکه می توان گفت چون قانون نمی خواسته است که شرکت سهامی عام به طور اختیاری قابل تبدیل به سهامی خاص باشد مقرراتی در این خصوص ارائه نداده است.

 

  • در صورتی که سرمایه شرکت سهامی اعم از عام یا خاص بعد از تاسیس به هر علتی از حداقل مقرر(۵٫۰۰۰٫۰۰۰ریال) در شرکت سهامی خاص کمتر شود باید ظرف مدت ۱ سال نسبت به افزایش سرمایه تا میزان حداقل اقدام بعمل آید یا شرکت به نوع دیگری از انواع شرکت‌های مذکور در قانون تجارت تغییر شکل پیدا کند،دراین صورت می توان شرکت سهامی عام را فقط در این مورد ویژه به سهامی خاص تبدیل کرد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

We keep your data private and share your data only with third parties that make this service possible. Read our Privacy Policy.

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *