چرا باید برند ثبت کنیم؟

چرا باید برند ثبت کنیم؟

قبل از هرچیز بهتر است اشاره مختصری به تاریخچه و تعریف واژه برند داشته باشیم؛

واژه ی برند یا نام تجای از کلمه ی نروژی برندر، به معنی سوزاندن و داغ کردن آمده است.این واژه برای اولین بار توسط وایکینگ ها به فرهنگ لغت انگلیسی راه یافته است.در آن زمان هنگامی که مالکان حیوانات میخواستند آنها را شناسایی کنند به وسیله هیزم بر روی تن آنها به شکل یک علامت ویژه داغ می گذاشتند.

یکی از قدیمی ترین تعاریف از یک نام تجاری توسط انجمن بازاریابی آمریکا (AMA) در سال ۱۹۶۰ ارایه گردیده است.طبق تعریف این انجمن:برند یک نام، عبارت،طرح،نماد یا هر ویژگی دیگری است که نشان دهنده خدمات یا فروشنده محصولی خاص می باشد که به وسیلهٔ آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد.

عنوان قانونی برای برند در ایران نشان تجاری معرفی شده است.البته مشخص است که هدف از ایجاد یک نام تجاری یا برند، فراتر از فروش کالاها یا خدمات است.

حال آنکه به موجب تبصره ۱ قانون ثبت علایم تجاری و اختراعات،مصوب اول تیر ماه ۱۳۱۰ ثبت علامت در ایران اختیاری است،با این وجود،به دلیل مزایا و فوایدی که ثبت برند دارد،تجار و موسسات تجاری،علائم خود را به ثبت می رسانند.

 

باتوجه به توضیحات بالا حال بیایید درباره ضرورت ثبت علامت با هم صحبت کنیم. اساسا چرا باید علامت خود را ثبت کنیم؟!

 

•ثبت برند،به نوعی سند مالکیت آن علامت محسوب می‌شود.شما با ثبت یک علامت مالک آن علامت می‌شوید؛ آن هم مالک انحصاری. یعنی هیچ شخص یا شرکت دیگری حق ندارد که بدون اجازه از علامت شما استفاده کند.این حق به شما این امکان را می‌دهد که علیه هر کسی که بدون اجازه از علامت شما یا حتی علامتی مشابه علامت شما استفاده نماید،در مراجع قضایی شکایت کنید و جلوی اقدامات آنها را بگیرید.

 

•ثبت برند،شرکت شما را قادر می سازد تا محصولاتتان را از یکدیگر متمایز کنید،همین امر باعث می شود تا بتوانید تضمین کنید که مشتریان می توانند محصولاتتان را از یکدیگر تشخیص دهند و دلیل محکمی برای تشویق شرکت خود به حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاریتان داشته باشید،همچنین ثبت برند باعث شناسایی هر چه بیشتر نیاز های مشتری هاست و روشن میسازد که بر چه اساسی به سراغ برند شما می آیند و یا به چه دلیلی رقیب شما را انتخاب کنند.

 

•ثبت برند می تواند باعث بهبود وضعیت ارزش سهام شرکت باشد و دارایی ارزشمندی برای کسب و کار شما به شمار بیاید.

 

•ثبت برند،می تواند برای دریافت وام مفید باشد.شما با ثبت برند باعث می شوید تا قانون نیز شرکت شما را به رسمیت بشناسد و اعتباری در مقابل دولت،بانک ها و سرمایه گذاران داشته باشید.

 

•ثبت برند جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی است شما با ثبت برند می‌توانید آن را به دیگران واگذار کرده و حتی امتیاز آن را به صورت موقت به سایر شرکت‌ها انتقال دهید.

 

•ثبت برند،ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت شماست. امروزه بازاریابی به یکی از ارکان اساسی هر تجارتی تبدیل شده که اساس کار بازاریابان شناساندن و به شهرت رساندن محصولات یا خدمات است که اصولا این امر بدون برند و لوگو شدنی نیست.همچنین ثبت برند یکی از روش‌های موفقیت در کمپین‌های تبلیغاتی به شمار می‌آیند.

 

از اینکه ما را انتخاب نموده اید متشکریم.

هلدینگ ثبتی حقوقی آفریقا افتخار دارد با استفاده از توان بالای کادر مجرب خود،در کوتاه ترین زمان ممکن اقدامات حقوقی و ثبتی لازم را جهت ثبت شرکت، برند و علامت تجاری، طرح صنعتی شما به عمل آورد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

We keep your data private and share your data only with third parties that make this service possible. Read our Privacy Policy.

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *